جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان

 لاهیجان:   ۴۰  کیلومتری رشت

لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا می‌باشد که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه‌ای شامل باغ‌های سرسبز چای و مزارع برنج و چشمه‌های متعدد آن در سطح ملی در بخش گردشگری سرآمد است

استخر لاهیجان:

این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد و دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد     

                                                                                 

بام سبز:

در سال‌های اخیر با طراحی شهرداری لاهیجان، فضایی در بالای شیطان کوه ایجاد شده که به علت مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می‌شود. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می‌شود. مجموعه بام سبز به علت جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است. تماشای روزها و شب‌های لاهیجان از فراز بام سبز، از دیگر جاذبه‌های این مجموعه تفریحی می‌باشد.از بام سبز حدود هزار پله سیمانی تا پای کوه تعبیه شده که یکی از مسیرهای منتهی به بام سبز است.

                                                                                                        

تله کابین لاهیجان : تله کابین لاهیجان از دیگر جاذبه های تفریحی است. طول این تله کابین یک هزار و ۵۵۰ متر می باشد که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می نماید. این تله کابین دو ایستگاه و پنج دکل و ۳۵۰ متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه‌های تله کابین در نظر گرفته شده است.

 

آبشار لاهیجان : این آبشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است .در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.

شیخ زاهد گیلانی

با تمام زیبایی معماری و مسیری پر از جاذبه طبیعت گردی، نشان دیگری از زیبایی‌های گردشگری گیلان است. این بنای تاریخی در بیرون شهر لاهیجان و در روستای شیخانور، بر سر راه لاهیجان به لنگرود و بر دامنه کوه واقع شده است.

 

 جاذبه های گردشگری فومن(۲۰ کیلومتری رشت)

الف)قلعه رودخان:

 نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است.

قلعه رودخان به قلعه هزار پله معروف است.از دوره سلجوقیان به جا مانده است.

ب)ماسوله:

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران است

 

                                                             

 جاذبه های گردشگری انزلی (۴۰ کیلومتری رشت)

الف)ساحل دریا:

ساحل دریا منطقه آزاد انزلی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر مکان دل انگیزی جهت آب تنی و آفتاب گیری است.   

ب)پیست کارتینگ انزلی (جاده حسن رود)

این پیست استاندارد تفریحی، توسط تیم فنی مجموعه ورزشی کارتینگ آزادی طراحی شده است. یکی از ویژگی های بارز این پیست، پرپیچ و خم بودن آن می باشد.                                                                      

ج)تالاب انزلی:

تالاب انزلی جزءتالاب های طبیعی و آب شیرین کشور بوده است.


د)موج شکن

نام اسکله ای است در ساحل بندر انزلی در استان گیلان

ن) منطقه آزاد (کاسپین):جاده حسن رود زیبا کنار
فاصله : رشت به حسن رود ۳۰ کیلومتر

م)طرح جفرود و مروارید: جاده حسن رود

فاصله رشت به حسن رود حدوداً ۳۰ کیلومتر

اماکن دیدنی تالش:تالش شهر باستانی مسکن قوم کادوس نژاد اصیل ایرانی
منطقه باستانی مریان .

منطقه ییلاقی آق اولرهزاره دوم قبل میلاد تا معاصر
ساحل گیسوم
کاخ سردار امجد دوره قاجار .
حمام دوره قاجار
منطقه ییلاقی آق اولر
کاخ ییلاقی سردار امجد در آق اولر
منطقه گردشگری جنگل سیاه داوان
سورتمه تالش

 

اماکن گردشگری شهرستان لنگرود :شهرستان لنگرود، با وسعتی حدود ۹۰۰ کیلومترمربع در ناحیه شرق گیلان، واقع شده است و فاصله آن با مرکز استان ۶۰ کیلومترمی‌باشد. لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر، می‌رسد.

لیلا کوه:

دریاچه کومله:این دریاچه از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده است که طول بزرگترین آبگیر در حدود ۱ کیلومتر و عرض آن ۴۰۰ متر است. فاصله دریاچه تا سواحل دریای خزر و ساحل زیبای چمخاله در حدود ۱۰ کیلومتر و تا ارتفاعات شمالی البرز و کوه پرش کوه در حدود ۱ کیلومتر است. در نزدیکی دریاچه امکانات تفریحی از قبیل قایق سواری و روستوران تعبیه شده است.

تالاب کیا کلایه

پل خشتی لنگرود